Polish English

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Atrakcje turystyczne Paryża

WIEŻA EIFFLA (Tour Eiffel) - to najwyższa budowla Paryża, licząca ponad 300 metrów wysokości. Konstrukcja Wieży wykonana została w ciągu zaledwie dwóch lat (1887-1889) przez francuskiego inżyniera Gustawa Eiffla. Wieża została wykonana z okazji Wystawy Światowej zorganizowanej w stuletnią rocznicę rewolucji francuskiej. Po zakończeniu konkursu budowla miała zostać całkowicie rozebrana. Dzięki utworzonym laboratorium aerodynamicznym i meteorologicznym oraz udanym próbom transmisji telegraficznej kolos udało się ocalić. Na szczycie Wieży Eiffla znajduje się luksusowa restauracja Jules Verne, która oprócz wyśmienitej kuchni oferuje wspaniały widok na panoramę Paryża. Wieża Eiffla stanowi dziś największą i najciekawszą atrakcję Paryża, jest symbolem Paryża. Rocznie obiekt odwiedza kilka 6,7 milionów turystów.

Adres:

Tour Eiffel, Paris

Metro :

  • M° 6 Trocadero, Bir Hakeim, Dupleix
  • M° 9 Trocadero
  • M° 8 Ecole Militaire

Kolej :

RER C: Champs de Mars – Tour Eiffel


ALEJA PÓL ELIZEJSKICH (Avenue des Champs-Elysées) - to najbardziej reprezentatywna Aleja Paryża. Wielka, szeroka bo aż sześciopasmowa arteria rozciągajaca się na długości 2 km i łączaca Łuk Triumfalny z Placem Zgody. Znaczenie Pól Elizejskich podkreślają znajdujące się tutaj salony samochodowe, hotele, ekskluzywne sklepy, siedziby prestiżowych firm, restauracje. To tutaj mieści się legendarny paryski „Kabaret Lido”. Każdego roku, 14 lipca w święto narodowe Francji „La Fete Nationale” Aleją przechodzi niebiesko–biało-czerwona defilada wojskowa. To tutaj również, końcem lipca, Tour de France kończy wyścig kolarski. Przy Polach Elizejskich skręcając w uliczkę, Aleję Winstona Churchila, zobaczyć można dwa charakterystyczne gmachy : Wielki Pałac „Grand Palais” i Mały Pałac „Petit Palais”. W gmachach tych obydwu budynków można oglądać wystawy zmienne i stałe (informacja o wystawach widnieje na plakatach). Oba te Pałace zostały wzniesione z okazji Wystawy Światowej w 1900 r.

Adres:

Avenue des Champs-Elysées, Paris


KATERDA NOTRE-DAME (Cathédrale Notre-Dame) - to jedna z najwspanialszych i najbardziej znanych gotyckich zabytków na świecie. Znana między innymi dzięki powieści Wiktora Hugo „Dzwonnik z Notre Dame”. Wzniesiona na jednej z dwóch wysp na Sekwanie zwanej „Ile de France”. Budowę obiektu rozpoczęto w 1163 i ukończono 200 lat później. Budowę tej wspaniałej budowli zlecił biskup Maurice de Sully. Po przebyciu 387 stopni rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na panoramę Paryża W środku Katedry znajdują się przykłady rzeźby gotyckiej przedstawiające różne twarze i postacie. W Katedrze Notre Dame można poznać historię Korony Cierniowej. Paryska świątynia przyciąga tłumy ludzi bez względu na kolor skóry, religii czy wyznania. Znana jest głównie ze względów architektonicznych jako gotyckie dzieło sztuki, natomiast trochę mniej znana jest z tego że to właśnie tutaj znajdują się relikwie Męki Pańskiej - Korona cierniowa i gwoździe, których użyto do ukrzyżowania Pana Jezusa . Korona Cierniowa została sprowadzona do Francji 19 sierpnia 1237 r. przez króla Francji Ludwika IX Świętego. Zadziwiające jest to od kogo głowa państwa francuskiego zakupiła te relikwie...

Co roku, 14 i 15 sierpnia tysiące pielgrzymów bierze udział w uroczystościach Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny. Pielgrzymi z całego świata gromadzą się na brzegu Świętego Bernarda by moc uczestniczyć w procesji maryjnej na Sekwanie wokół wyspy Świętego Ludwika. W procesji bierze udział ok. 5000 wiernych zgromadzonych na 13 statkach wokół srebrnej statuy Matki Bożej z dzieciątkiem. Procesji na statkach towarzyszy śpiew, modlitwy, płonące świece... Dzień 15 sierpnia jest dniem szczególnym dla kościoła francuskiego, który związany jest ze ślubem złożonym przez króla Francji św. Ludwika o zawierzeniu Francji Maryi i złożonej obietnicy, propagowania w tym wyjątkowym dniu licznych procesji maryjnych. W rok po złożonych ślubach król doczekał się cudownych narodzin syna.

W 2006 roku plac przed Katedrą Notre Dame poświęcono papieżowi Janowi Pawłowi II nadając mu nową nazwę Parvis Notre-Dame - place Jean-Paul II, co oznacza "Dziedziniec Notre-Dame - Plac Jana Pawła II".

Adres :

Place du Parvis Notre-Dame,Paris

Metro :

  • M° 4 Cité, Saint-Michel
  • M° 1, 11 Hôtel de Ville
  • M° 10 Maubert-Mutualité, Cluny – La Sorbonne
  • M° 7, 11 i 14 Châtelet

Kolej :

RER B i C: Saint-Michel - Notre-Dame


BAZYLIKA SACRE COEUR - Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego zbudowana została na stromym szczycie wzgórza Montmartre, na północy Paryża. Bazylika zbudowana na prośbę mieszkańców miasta, ocalałych w wojnie francusko – pruskiej dzięki ówczesnemu arcybiskupowi Paryża. Na szczyt Bazyliki wjedziesz kolejką linową – funiculaire ( bilet jak na metro) lub wejdziesz po krętych schodach. Ze szczytu wzgórza rozpościera się widok na wspaniałą panoramę Paryża na odległość od kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów. Bazylikę widać niemal z każdego miejsca w Paryżu. Kopuły Bazyliki mają po 79 metrów wysokości, wieża północna 83 metry. W wieży znajduje się najcięższy dzwon Paryża „ Savoyarde” o wadze 19 ton i sercu ważącym 500 kg. Za Bazyliką idąc w kierunku Place du Tertre zobaczysz miejsce pracy wielu artystów. To tutaj zakupisz obraz namalowany przez jednego z nich czy grafikę przedstawiającą Paryż. Kilkanaście metrów od centrum Place du Tertre znajduje się muzeum poświecone Salvadorowi Dali. Znajdziesz w nim ok. 300 prac wybitnego malarza.

Adres:

35, rue de Chevalier de la Barre, Paris

Metro :

M° 2 Abbesses, Anvers


CHAPELLE DE LA MEDAILLE MIRACULEUSE - Kaplica Cudownego Medalika w Paryżu jest miejscem Pierwszego Objawienia Matki Bożej w Paryżu. Siostrze Katarzynie Labouré, ze Zgromadzenia Sióstr Matki Miłosierdzia, w nocy z 18 na 19 lipca 1830 roku przy ulicy rue du Bac 140, Matka Najświętsza objawiła się po raz pierwszy.

27 listopada 1830 roku podczas drugiego Objawienia, Matka Najświętsza poleciła Katarzynie wybicie modelika wg pewnego wzoru „O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy!” mówiąc Katarzynie, że osoby, które będą go nosić na szyi z ufnością, otrzymają wiele łask. Wybito 200 000 medalików. Siostry ze zgromadzenia Sióstr Matki Miłosierdzia rozpoczęły rozdawanie pierwszych Cudownych Medalików. Ludzie zaczęli doznawać szczególnych łask, zaczęły dokonywać się cuda, które dokonują się do dnia dzisiejszego.

Św. Katarzyna zmarła 31 grudnia 1876 roku. Kiedy po 56 latach postanowiono ekshumować jej ciało okazało się, że jest w nienaruszonym stanie. W tym stanie jej ciało spoczywa w Kaplicy Cudownego Medalika przy ulicy rue du Bac 140. Przy Kaplicy znajduje się sklepik, w którym możemy zakupić cudowne medaliki, różańce , kartki pocztowe, broszury dostępne również w języku polskim.

Strona internetowa : www.chapellenotredamedelamedaillemiraculeuse.com

Adres:

140, rue du Bac, Paris

Metro :

M° 10, 12 Sèvres - Babylone


PERE LACHAISE - Cmentarz Père Lachaise to największy i najpiękniejszy cmentarz w Paryżu. Miejsce spoczynku wielu znanych ludzi : Molier (25*), Balzak (48), Gioacchino Rossini (4), Edith Piaf (97), Jim Morrison (6), Eugène Delacroix (49) , Victor Hugo (27), Proust (85), Oscar Wilde (89) , Yves Montant (44),Maria Callas (87), Georges Haussmann (4), François Arago (4), Alexandre Ledru-Rollin (4). To wlasnie na tym cmentarzu zostali pochowani wybitni Polacy : Chopin (11), Cyprian Kamil Norwid, Józef Wysocki (61).

Cmentarz zajmuje 44 hektary powierzchni, jest największym terenem zieleni w Paryżu, obsadzonym przez 5 300 drzew, z których kilkadziesiąt ma ponad 150 lat. Pere Lachaise podzielony jest na dywizje (z franc. division). Najstarsza dywizja znajduje się najbliżej głównego wejścia. Część ta została zakwalifikowana w 1962 roku do Zabytków Historycznych Francji, co oznacza, że obszar podlega szczególnej ochronie ze względu na wartości historyczne i kulturowe. To właśnie tutaj można odkryć mauzoleum słynnych kochanków Heloizy i Abelarda (7).

Ponad 70 nagrobków zdobią bezcenne dzieła sztuki. Wchodząc główną bramą projektu architekta Étienne-Hippolyte Godde, można zaopatrzyć się w plan nekropolii ( plan cmentarza), który ułatwi każdemu turyscie orientację po Cmentarzu P?re Lachaise.

Adres:

16 rue du Repos, Paris

Metro :

M° 2,3 Père Lachaise, Philippe Auguste


PLACE DE LA CONCORDE - to plac zwany Placem Zgody z dominującym obeliskiem egipskim Ramzesa II, pochodzącym z jednej ze świątyń Luksoru. Budowla ważąca aż 230 ton i mierząca 23 m wysokości, podarowana została Ludwikowi Filipowi przez wice-króla Mohammeda Alego w 1831r. Obelisk zdobią hieroglify przedstawiające życie faraona Ramzesa II. Plac de la Concorde był miejscem ważnych wydarzeń historycznych Francji. To tutaj, na Placu Zgody, stracił życie Ludwik XVI i wiele innych osób. Plac de la Concorde znajduje się pomiędzy Polami Elizejskimi a Ogrodami Tuilieres (Jardin des Tuileries).


ŁUK TRIUMFANY (Arc de Triomphe) - został wzniesiony z inicjatywy Napoleona, chcącego uczcić zwycięstwo żołnierzy armii francuskiej pod Austerlitz w 1805 r. Jemu nigdy samemu nie udało się zobaczyć Łuku. Projekt architektoniczny monumentu został zaakceptowany w 1809 roku i został zakończony 30 lat później za panowania Ludwika Filipa I. Łuk Triumfalny mieści się Placu Charles de Gaulla (Generała de Gaulle’a) zwanym kiedyś Placem Gwiazdy z uwagi na promieniście rozchodzących się z tego miejsca 12 alei. Jedną z nich są słynne Champs Elysée - Pola Elizejskie. Zwiedzając Łuk warto przyjrzeć się tablicy upamiętniającej oficerów napoleońskich, w tym Polaków. Nie zapomnijmy zobaczyć jednej z najpiękniejszych przykładów sztuki monumentalnej jaką jest płaskorzeźba „La Marseillaise”(Marsylianka). Pod pomnikiem znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza oraz niewielkie muzeum poświecone historii Łuku Triumfalnego. Łuk ma 49 m wysokości, 45 m szerokości i 16 m głębokości. Wewnętrznymi schodami lub windą można dostać się na dach Łuku (wstęp płatny), skąd rozciąga się wspaniała perspektywa, zwłaszcza na wschód, w kierunku Pól Elizejskich i ogrodów Tuileries oraz na zachód, w stronę Neuilly i La Défense. We wnętrzu budowli znajduje się małe muzeum, poświęcone historii obiektu.

Adres :

Arc de Triomphe, Paris

Metro :

M°1,2,6 Charles de Gaulle Etoile

Kolej :

RER A: Charles de Gaulle Etoile


STATUA WOLNOŚCI (Statue de la Liberté) - nazywana bywa także „Wolnością opromieniającą świat" znajduje się na Wyspie Łabędzia (Ile des Cignes) nad Sekwaną, niedaleko Wieży Eiffla. Cztery razy mniejsza od oryginału, waży 4 tony i mierzy 11,5 m wysokości.

Od 1984 roku Statua Wolności znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oryginal posagu znajduje się w Nowym Jorku na Wyspie Wolności (Liberty Island).

Dzieło francuskiego rzeźbiarza Auguste Bartholdi wg projektu konstrukcji stalowej podstawy Gustawa Eiffla i projektu piedestału Richarda Morrisa Hunta. Koncepcja projektu posągu powstała pod wpływem pewnego obrazu namalowanego przez Eugène Delacroix „Wolność prowadząca lud na barykady”. Bartholdi nadał posągowi rysy twarzy własnej matki, natomiast ciało przyjęła jego kochanka. Pierwsza wersja Statuy Wolności została podarowana władzom Paryża.

Statua Wolności została skonstruowana w latach 1875 - 1884 w 17 dzielnicy Paryża. Wykonana z miedzi i stali, w kolorze brązowym wzbudzała ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców Paryża, szczególnie ze względu na swoja wielkość (46 m wysokości) co powodowało, ze posąg wystawał ponad zabudowę paryską.

Oryginał Statuy Wolności został podarowany przez rząd francuski USA w stulecie uchwalenia Deklaracji Niepodległości (1886 r.). Posąg Statuy obrazuje postać kobiety trzymającej w prawej dłoni pochodnię, natomiast w lewej tablicę, która zawiera datę uzyskania niepodległości przez USA ( 4 lipca 1776 r)

Adres :

Ile de Cignes, Paris

Metro :

M°10 Javel-André Citroën

Kolej :

RER C Javel


CENTRUM POMPIDU - Centre Georges Pompidou (Centrum Sztuki i Kultury im. Georges’a Pompidou) jest jednym z najbardziej znanych ośrodków sztuki i kultury na świecie. Wewnątrz budynku oprócz muzeum sztuki współczesnej (Musée National d'Art Moderne) i biblioteki publicznej Paryża (Bibliothèque publique information) znajdują się sale koncertowe, sale wystawowe, centrum muzyki i odnowy akustycznej, warsztaty dla dzieci, kino, restauracje, sklepy. Architektura budynku Centrum Pompidou zaskakuje i wzbudza wiele kontrowersji. Budynek został zbudowany z różnych elementów, rur o różnych kolorach i długościach.Instalacje budynku zostały przedstawione na zewnątrz obiektu dzięki czemu zagospodarowano więcej miejsca wewnątrz obiektu. Główne filary i ściany nośne występują w kolorze białym, kolor niebieski oznacza klimatyzację, żółty - instalację elektryczną, zielony - instalacje wodociągowe zaś czerwony – komunikację. Przeźroczyste tunele, w których zainstalowano ruchome schody, służą jako droga dla pieszych, turystów.

Adres :

Place Georges Pompidou, Paris

Metro :

  • M° 11 Rambuteau,
  • M° 1, 4, 7, 11, 14 Châtelet
  • M° 1, 11 Hotel de Ville

Kolej :

RER A Châtelet Les Halles


LA DEFENSE – La Défense nazwa nowoczesnej dzielnicy biznesu. Największe Centrum Biznesowe w Europie pod względem wielkości powierzchni biurowych. Miejsce wielkich, nowoczesnych przedsięwzięć. Większość budynków to biurowce, siedziby wielkich firm świata, appartamentowce i hotele. Pospaceruj trochę po dzielnicy i obejrzyj rzeźby, jest ich tutaj ok. 80- ciu, autorstwa : Miro, Cesara, Kaldera, Morettiego, De Millera, Takisa, Junga. Zajrzyj do półkolistego kina Dome IMAX, w którym ekran dziesięciokrotnie przekracza ekran kinowy. Dla pasjonatów motoryzacji – Muzeum Automobilów a w nim wystawa poświecona historii samochodów. Najbardziej popularnym obiektem La Defense jest Grande Arche – Wielki Łuk Triumfalny - nowoczesna budowla znajdująca się w jednej linii z Łukiem Triumfalnym. Gigantyczny sześcian o wolnej przestrzeni w środku. Dzieło Duńczyka Johanna Otto von Spreckensen'a. Po wejściu na schody do wnętrza Wielkiego Łuku ujrzysz niezwykły widok, przykład wzorca architektury urbanistycznej. Wewnątrz obiektu znajdują się galeria sztuki nowoczesnej, instytucje, biura, restauracje. Na szczyt Wielkiego Łuku dojedziesz windą z przeźroczystymi ścianami gdzie rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na dzielnice Paryża. Wysokość budynku to 110 m wysokości, wykończona białym marmurem, szarym granitem i szkłem.

Adres :

1, place du parvis de La Défense, Paris

Metro :

M°1 La Défense Grande Arche

Kolej :

RER A La Défense

Tramwaj :

T2 La Défense


MUSEE D'ORSAY – Muzeum d’ Orsay, znajduje się w zabytkowym budynku dworca kolejowego Orsay. Galeria sztuki Muzeum d’Orsay została poświęcona sztuce francuskiej XIX w. Znajdziesz tutaj dzieła artystów takich jak m. in. Delacroix, Ingres, Monet, Renoir, Degas, van Gogh, Pissarro, Sisley, Morisot, Cassatt, Cézanne i wielu innych. Muzeum posiada największą kolekcję dzieł impresjonistów oraz imponujący zbiór rzeźb.

Adres :

1 rue de la, Légion d'Honneur, Paris

Metro :

M° 12 Solferino

Kolej :

RER C Musée d'Orsay


MUSEE DU LOUVRE - Muzeum Louvre to dawny pałac królewski, obecnie największe muzeum świata, zajmujące powierzchnię 210 000 m². W Muzeum gromadzone są drogocenne dzieła sztuki francuskiej i światowej w zakresie : malarstwa, rzeźbiarstwa, grafiki, ceramiki, archeologii i innych. Wśród najwspanialszych kolekcji dzieł sztuki wymienić można : Mona Lisę, Wenus z Milo, Nike z Samotraki, Matkę Boską Samotrzecią, Matkę Boską w grocie. To właśnie tutaj znajdziemy olbrzymie zbiory sztuki Bliskiego Wschodu, Sztuki Egipskiej, Greckiej, Etruskiej i Rzymskiej. Główne wejście do Muzeum wykonane zostało w postaci wspaniałej, 20 – metrowej, szklanej piramidy przepuszczającej światło dzienne do wielkiego holu. Obok piramidy znajdują się trzy mniejsze piramidy. Projekt piramid autorstwa I.M.Pei ( amerykańskiego architekta chińskiego pochodzenia).

Muzeum Louvre jest najczęściej odwiedzanym muzeum wśród wszystkich muzeów na świecie.

Adres :

Musée du Louvre, Paris

Metro :

M° 1, Palais Royal/ Musée du Louvre